• test

Św. Roch

Patron parafii – Święty Roch

Święty Roch urodził się w Montpellier we Francji w XIV wieku. Kiedy miał 19 lat stracił oboje rodziców. Zafascynowany, prawdopodobnie kultem św. Franciszka z Asyżu sprzedał odziedziczony po zmarłych rodzicach majątek, zaś uzyskane pieniądze rozdał ubogim w mieście. Następnie wyruszył pieszo do Rzymu.

We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. Podania głoszą, że w nagrodę za poświęcenie otrzymał od Boga dar uzdrawiania.

Dotarłszy do Rzymu, spędził tam ok. 3 lata opiekując się chorymi i ubogimi oraz uzdrawiając ich. Jego postawa oraz dar uzdrawiania zjednały mu opinię świętego.

W czasie powrotu do Francji sam zaraził się dżumą i schronił się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies. Po śladach psa odkrył Rocha właściciel pobliskiego gospodarstwa. Człowiek ten zabrał go do siebie i opiekował się nim aż do wyzdrowienia.

Roch po cudownym uzdrowieniu udał się w dalszą podróż. Jednakże w przygranicznym miasteczku Angera został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Następnie poddano go torturom i uwięziono na ponad 5 lat. Wycieńczony chorobą i torturami zmarł 16 sierpnia około 1327 roku w wieku zaledwie 32 lat. Według podań niektórych hagiografów po jego śmierci na ścianie celi więziennej odkryto napis:

„Panie, jeśli mam o co prosić, to spraw łaskawie, aby dla zasług najukochańszego Syna Twego został uleczony każdy, kto mnie w zaraźliwej chorobie wezwie o pomoc.”

Gdy rozpoznano, kim był nieznany więzień, jego ciało umieszczono w miejscowym kościele parafialnym, uznając go za męża świętego. Wkrótce przeniesiono je do Wenecji.

W Polsce św. Roch był czczony już w XV wieku i zapewne w tym czasie jego kult dotarł do Krakowa, gdzie obok św. Sebastiana stał się patronem chroniącym od zarazy. W ikonografii przedstawiany jest jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach z psem liżącym mu rany albo biegnącym obok.

Wspomnienie św. Rocha: 16 sierpnia

Atrybuty: anioł, pies trzymający w pysku chleb, torba pielgrzyma

Patron: aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, więźniów, chroniący od zarazy, opiekun zwierząt domowych.

 

 

IMG (1)

 

Logo